Citas struktūrvienības

Pro Audio

Loģistika

Salons

Tel.: (+371) 67310040
Fax: (+371) 67315601
info@attrade.lv
Rīga, Aleksandra Čaka iela 118

Visi kontakti

Ko izvēlēties labāk - lavalier vai headset tipa mikrofonu?

Neviens precīzi nezina, kad kāds radošs skaņu tehniķis vadu mikrofonam piestiprināja siksniņu, kas atvieglotu mācītāja darbu sprediķu laikā. Taču tā rezultātā radās pirmais lavalier tipa jeb piestiprināmais mikrofons.

Mobilitāte, ko nodrošināja mikrofons bija ļoti aktuāla, un drīz vien lavalier tipa (jeb piespraužamie) mikrofoni, kuru ražošanu uzņēmās vadošie audio izstrādātāji, pievienojās rokās turamajiem un lekciju mikrofoniem kā uzticams skaņas uzlabojuma rīks lūgšanu namiem.

Shure Slendyne 535 mikrofonu bija iespējams piestiprināt pie statīva vai pie runātāja drēbēm.

50.gadu sākotnējie mikrofonu modeļi bija lieli un apgrūtinoši, taču divdesmit gadus vēlāk tos nomainīja neuzkrītošāki un parocīgāki modeļi.

Kad 80. gados popdziedātāja Dženeta Džeksone sāka pastāvīgi izmantot headset (galvā liekamos) mikrofonus, tie nākamo divdesmit gadu laikā sāka parādīties arī ASV baznīcās.

Daži audio eksperti headset tipa mikrofonus uzskata par labāko veidu kā skaļruni savienot ar mikrofonu. Shure piedāvā gan lavalier tipa, gan headset tipa mikrofonus, tāpēc esam nolēmuši tos apskatīt tuvāk un palīdzēt lietotājiem izlemt, kurš variants būtu piemērotāks.

 

 

Lavalier (piespraužamie) mikrofoni

Daudzus gadus lavalier tipa mikrofoni bija pirmā Amerikas Savienoto Valstu mācītāju izvēle baznīcās. Tie bija tik populāri tā paša iemesla dēļ, kāpēc tos izmantoja tiešraidēs – tie bija praktiski neredzami. Bezvadu modeļi ļāva lietotājiem brīvi kustēties un brīvi žestikulēt. Lavalier tipa mikrofoniem patiešām ir vairākas priekšrocības:

 • Ļoti piemēroti lūgšanu namos; lielākajai daļai mācītāju ar tiem ir pozitīva pieredze
 • Iespējams izmantot gan dinamiskos, gan kondensatora mikrofonu veidus; pārsvarā priekšroka tiek dota kondensatora mikrofoniem
 • Mazi un neuzkrītoši, viegli noslēpjami
 • Darbības virzienu izvēle – omnidirekcionāls un unidirekcionāls
 • Tie nemaksā dārgi – iesācēja līmeņa profesionālie modeļi (tikai mikrofons) maksā sākot no aptuveni 60.00 EUR
 • Izturīgi

 

Taču pat ar šīm iezīmēm, vairāku audio izaicinājumu dēļ, lavalier tipa mikrofoni tomēr nav skaņu tehniķu iecienītākā izvēle.

Tā kā televīzijas studijas vide krietni atšķiras no lūgšanu telpu akustikas, rodas potenciāls feedback un telpas trokšņu uztveršanas risks. Vēl viena problēma ir iespējama skaņas līmeņu svārstīšanās runātāja galvas kustību rezultātā.

 

 

Bet vadoties pēc Džino Sigismondi, Shure Tehniskās palīdzības un apmācības dienesta asociētā direktora, izvēloties pareizo lavalier tipa mikrofona darbības virzienu, daudzas no šīm problēmām varētu samazināt.

Ominidirekcionālie mikrofoni skaņu uztver no visiem virzieniem, un tos vajadzētu stiprināt 5 līdz 8 collu (12 līdz 20 cm) attālumā no runātāja mutes. Tie ir dabiski skanoši un mazāk uztver vēja un vada radītos trokšņus. Tie arī nodrošina nelielu aizsardzību no “b” un “p” burtu “plaukšķošajām” skaņām, kādas rodas, lietojot daudzus mikrofonus.

Unidirekcionālie mikrofoni ar kardioīdu vai superkardioīdu darbības virzienu nodrošina labāka līmeņa aizsardzību no feedback problēmām, bet vairāk uztver “plaukšķošos” izrunu trokšņus, vēja troksni un tuvuma efektu. Ja vadu ir iespējams droši nostiprināt pie runātāja drēbēm, vada troksni iespējams samazināt.

Neatkarīgi no mikrofona darbības virziena, atcerieties izslēgt mikrofonus, kad runātājs, piemēram, mācītājs tuvojas altārim vai pjedestālam. Comb tipa filtrēšana varētu radīt citu efektu (Comb filtri rodas, kad signāls tiek aizturēts un pievienots atpakaļ. Dažas frekvences tiek atceltas un citas tiek pastiprinātas, kas ievērojami maina pastiprinātās skaņas toņa kvalitāti.)

 

Headset (galvā liekamie) mikrofoni

Headset mikrofoni sākotnēji bija ļoti trausli, ja pārāk daudzi cilvēki lietoja vienu un to pašu mikrofonu, tie bieži zaudēja savu formu.

Galvā liekamie mikrofoni parasti ņem virsroku pār lavalier tipa mikrofoniem. Dažiem mācītājiem gan ne visai patīk kaut ko likt galvā sprediķu laikā, jo tā viņiem šķiet pārāk liela izrādīšanās savu mērķu īstenošanai.

Taču skaņu tehniķiem tie patīk, jo tie tiek galā ar gandrīz visām problēmām, kuras rodas, izmantojot lavalier tipa mikrofonus, kā arī piedāvā vairākas nozīmīgas priekšrocības:

 • Gain pirms feedback ir daudz labāks variants – mikrofons atrodas tieši pie runātāja mutes. Tā kā mikrofons kustas līdz ar runātāja galvu, skaņas līmenis un kvalitāte ir pastāvīgi.
 • Tie ir pieejami ar unidirekcionālu un omnidirekcionālu darbības virzienu.

 

 

 • Gandrīz nepamanāmi, pieejami pār ausi liekami vai stiepļu rāmju modeļi, kas mikrofonu ļauj nofiksēt aptuveni collas attālumā no jebkuras lietotāja sejas puses.
 • Profesionālākie headset mikrofoni parasti pieejami četrās dažādās krāsās, tāpēc tos var arī pieskaņot ādas tonim.
 • Daudz konsekventēka skaņas kvalitāte, mazākas feedback problēmas un labāks gain pirms feedback.
 • Pieejami ominidirekcionāli un unidirekcionāli modeļi.

Nav šaubu, ka headset mikrofoni nodrošina daudz spēcīgāku signālu un ievērojami mazāku feedback.

 

Apsveriet šo

Esiet reālistiski par jūsu skaņas sistēmas kvalitāti. Mikrofoni, kurus izmantojat ir tikai viens posms audio ķēdē un tas neatrisinās visas jūsu tehniskās vai akustiskās problēmas.

“Ja jūsu skaņas sistēmai trūkst vai ir ļoti niecīgs gain pirms feedback, tāpēc, ka kāds skaļruņus uzstādījis nepareizajā vietā, cita mikrofona veida izvēle neko daudz nemainīs,” stāsta Kriss Laions, Shure Integrēto sistēmu mārketinga vecākais menedžeris. “Tas ir tāpat kā mēģināt “salabot” salauztu kāju ar plāksteri.”

Vēl viens apsvērums ir persona, kas izmanto skaņu sistēmu, piemēram, mācītājs. Ja viņš vai viņa stāv nekustīgi, piemēram, aiz kanceles sprediķa laikā, iespējams, nebūs nepieciešams lavalier vai headset mikrofons, jo pilnībā pietiks ar gooseneck tipa mikrofonu. Dažie lūgšanu namu līderi priekšroku dod rokās turamajiem mikrofoniem, jo ar tiem viņi jūtas viskomfortablāk un spēj visvairāk izteikties un žestikulēt.

Kriss Hafs no žurnāla “Church Production” saka šādi: “Pareizais mikrofons runātāja rokās nozīmē, ka viņu dzird skaidri un saprot viņa vēstījumu bez jebkādiem traucēkļiem.”

Tieši tas ir uzstādījums, pēc kura būtu jāvadās, izvēloties īsto mikrofonu.

Zīmoli

Alto ProfessionalSteinway & SonsIbanezAkaiVOX
18
zīmolu